הרצאות 

יונתן ניר הוא מפיק ובמאי דוקומנטרי בעל שם בינלאומי, שאחראי לכמה מההפקות המורכבות והמצליחות ביותר שיצאו מישראל בעשור האחרון.

הוא החל את דרכו כצלם טבע ומסעות ב״מוסף הארץ״, ״7 ימים״, ״סופשבוע מעריב״, "Asian Geographic״ ו״מסע אחר״.

בשנת 2009, זיכתה אותו כתבה מצולמת שהביא מאיזור נידח בפפואה גינאה החדשה, בפרס ״הכתבה המצולמת הטובה של העשור״ מטעם מגזין Asian Geographic.

 

בעקבות פציעה שעבר במלחמת לבנון השנייה בעת שירות מילואים ביחידה מובחרת, קיבלה דרכו המקצועית תפנית בלתי צפויה, והוא החל ליצור סרטים תיעודיים העוסקים בצמיחה מתוך טראומה, בחיבור שבין האדם לבין עולם הטבע, ובמסעות פיזיים ונפשיים בחיפוש אחר תקווה וגאולה.

סרטיו ״הדולפין״, ״אח שלי גיבור״, ״לחתוך את הכאב״, ״האיש הנעלם - הסיפור של וילפריד ישראל״ ו״עמוס״, הוקרנו ושודרו בפני מיליוני צופים בכ-40 מדינות שונות וזכו בשבחי הביקורת ובפרסים רבים בפסטיבלים בינלאומיים נחשבים.

 

במקביל, רכש לו יונתן, שם של מרצה מבוקש ובשנים האחרונות הוא הופיע יותר מ-900 פעמים בפני קהלים מגוונים מעולמות עניין ותוכן שונים בארץ ובחו״ל.  

 

החל מהשתלמויות לשופטים ולמורים וסדנאות בבתי כלא, דרך הרצאות בכנסים רבי משתתפים של פסיכולוגים ועובדים סוציאליים ובפני מנהלים ועובדים בארגונים ובחברות מסחריות, וכלה בהקרנות ומפגשים עם כ-80,000 תלמידי ותלמידות תיכון בכל רחבי הארץ. 

 

בנוסף, נערכו הקרנות מיוחדות של סרטיו בשילוב הרצאה בבנייני האו״ם הראשיים בוינה, במוזיאון הסובלנות בלוס אנג׳לס, במוזיאון השואה של מונטריאול ובמקומות רבים נוספים בעולם. 

 

אם מדובר בסדנה, בכנס גדול, בהרצאה מעוררת השראה לעובדים או מנהלים או אפילו בחוגבית – אם הנושא הוא התמודדות עם מצבי לחץ וחוסר ודאות, צמיחה מתוך כאב וקושי או הפיכת חלום למציאות – יכולתו המוכחת של יונתן לספר סיפור בעל משמעות וערך, היא ערובה בטוחה למפגש מרתק שיהדהד זמן רב אחרי סיומו, בלבבותיהם של היושבים בקהל.

 סיפורים מסוף העולם 

איך ידעו צועני הים הנכחדים של תאילנד על הצונאמי לפני שהגיע? 

מי יורה בקרנפים באפריקה במטרה להציל אותם? 

איך מסייעים דולפינים בתהליכי ריפוי מטראומה?

מה הקשר בין צלילה עם דובי קוטב לבין מלחמת יום כיפור? 

 

בהרצאה מרתקת ומעוררת השראה, לוקח המפיק, הבמאי והצלם המוערך יונתן ניר, את הקהל למסע אל מקומות מרוחקים על פני כדור הארץ ועמוקים בנפש האדם.

 

באמצעות סיפורים אישיים המשולבים עם חומרים וויזואליים נדירים, הוא חולק תובנות, כמו גם סימני שאלה שאסף בדרך.

דוקותרפיה

פציעה שעברתי במלחמת לבנון השנייה הובילה אותי לעסוק בסרטים בהם הגיבור עבר טראומה קשה. בנסיון לתת מענה לאתגרים שניצבו בפניי במהלך העבודה עם גיבורים כאלה, התחלתי לעבוד יחד עם הפסיכולוג יורם בן יהודה שכתב פרוטוקול טיפולי בנושא"יצירתסרטים דוקומנטריים כחחלק מתהליך טיפולי". במסגרת שיתוף הפעולה עם יורם עשינו מספר פרויקטים טיפוליים בהם יישמנו את הפרוטוקול שכתב.

 

את המפגש הזה, המלווה באחד מסרטיי העוסקים בתחום, העברתי באוניברסיטאות ובמכללות רבות בארץ ובפני גופים מקצועיים כגון נט"ל, הסתדרות הפסיכולוגים הישראלית והאיגוד הישראלי לפסיכולוגיית העצמי וכן בכנסים של פסיכיאטרים, קב"נים ועובדים סוציאליים, בתי כלא, בתי חולים ועוד.

כתבו לנו

 whipcreativestudio 2018