ביוגרפיה 

יונתן ניר הוא מפיק ובמאי דוקומנטרי בעל שם בינלאומי, שאחראי לכמה מההפקות המורכבות והמצליחות ביותר שיצאו מישראל בעשור האחרון.
הוא החל את דרכו כצלם טבע ומסעות ב״מוסף הארץ״, ״7 ימים״, ״סופשבוע מעריב״, "Asian Geographic״ ו״מסע אחר״.
בשנת 2009, זיכתה אותו כתבה מצולמת שהביא מאיזור נידח בפפואה גינאה החדשה, בפרס ״הכתבה המצולמת הטובה של העשור״ מטעם מגזין Asian Geographic.

בעקבות פציעה שעבר במלחמת לבנון השנייה בעת שירות מילואים ביחידה מובחרת, קיבלה דרכו המקצועית תפנית בלתי צפויה, והוא החל ליצור סרטים תיעודיים העוסקים בצמיחה מתוך טראומה, בחיבור שבין האדם לבין עולם הטבע, ובמסעות פיזיים ונפשיים בחיפוש אחר תקווה וגאולה.
סרטיו ״הדולפין״, ״אח שלי גיבור״, ״לחתוך את הכאב״, ״האיש הנעלם - הסיפור של וילפריד ישראל״ ו״תמונת חייו״, הוקרנו ושודרו בפני מיליוני צופים ביותר מ-60 מדינות שונות וזכו בשבחי הביקורת ובפרסים רבים בפסטיבלים בינלאומיים נחשבים.

במקביל, רכש לו יונתן, שם של מרצה מבוקש ובשנים האחרונות הוא הופיע יותר מ-1300 פעמים בפני קהלים מגוונים מעולמות עניין ותוכן שונים בארץ ובחו״ל.

 

החל מהשתלמויות לשופטים ולמורים וסדנאות בבתי כלא, דרך הרצאות בכנסים רבי משתתפים בארגונים ובחברות מסחריות, וכלה בהקרנות ומפגשים עם כ-130,000 תלמידי ותלמידות תיכון בכל רחבי הארץ. 

 

בנוסף, נערכו הקרנות מיוחדות של סרטיו בשילוב הרצאה בבנייני האו״ם הראשיים בוינה, במוזיאון הסובלנות בלוס אנג׳לס, במוזיאון השואה של מונטריאול ובמקומות רבים נוספים בעולם. 

 

אם מדובר בסדנה, בכנס גדול, בהרצאה מעוררת השראה לעובדים או מנהלים או אפילו בחוג בית – אם הנושא הוא התמודדות עם מצבי לחץ וחוסר ודאות, צמיחה מתוך כאב וקושי או הפיכת חלום למציאות – יכולתו המוכחת של יונתן לספר סיפור בעל משמעות וערך, היא ערובה בטוחה למפגש מרתק שיהדהד זמן רב אחרי סיומו, בלבבותיהם של היושבים בקהל.

פרסים

ציון לשבח - פסטיבל ירושלים | 2011 

 

מועמד לפרס האקדמיה הישראלית לקולנוע | 2011

 

פרס הסרט הטוב ביותר - מונדיאל הצילום התת-ימי 

 

מועמד לאוסקר הירוק הבינלאומי | 2012

 

מדליית הכסף במיינד מדיה אוורדס | 2012

 

ציון לשבח - הפסטיבל הבינלאומי וודסטוק | 2011

 

פרס הסרט הדוקומנטרי הטוב - פסטיבל סנטה ברברה | 2017

 

פרס חביב הקהל פסטיבל סנטה ברברה | 2017

 

פרס הבמאי הבינלאומי הטוב - פסטיבל דוקאדג' | 2017